Standard

Wysokość w kłębie:  55 – 67 cm.

Preferowana wysokość dla samców:  58 – 67 cm.

Preferowana wysokość dla suk:  55 – 62 cm.

Waga: Pomiędzy 25, a 40 kg w zależności od rozmiarów.

Długość tułowia taka sama lub trochę większa niż wysokość w kłębie. Długość głowy równa się 4/10 wysokości w kłębie; jego szerokość, mierzona na poziomie łuków jarzmowych, jest mniejsza niż połowa jego długości. Czaszka i kufa jednakowej długości.

Historia

Ten pies o starożytnych włoskich korzeniach, używany był do polowań na ptaki. Kształtował się i rozwijał na przestrzeni wieków, z łowów minionych lat przez polowanie i strzelanie. Freski z XIV wieku są dowodem bezdyskusyjnej ponadczasowości włoskiego wyżła na przestrzeni wieków, jeśli chodzi o jego morfologię czy zdolności łowieckie jako wskazującego psa. Wybrany ze względu na świetne umiejętności w szybkim i szerokim kłusie oraz z natury doskonały retriever.

Cechuje go mocna i harmonijna konstrukcja, mocny wygląd. Preferowanymi osobnikami są psy o szczupłych kończynach, dobrze rozwiniętymi mięśniami, dobrze zarysowanymi liniami z wyraźnie wyrzeźbioną głową i bardzo wyraźnym dłutowaniem dolnej części kości jarzmowej – elementy, które przyczyniają się do wyróżnienia tej rasy.

Temperament

Wytrzymały i przystosowany do wszystkich rodzajów polowań, niezawodny, obdarzony doskonałą zdolnością rozumienia, potulny i łatwy do wyszkolenia.

Ważne w rasie

Szeroki i szybki kłus z silnym tylnym pchnięciem i wysoko uniesioną głową z nosem, który podczas polowania zwykle znajduje się powyżej linii grzbietu.

Głowa

Kanciasta i wąska na poziomie łuków jarzmowych. Długość czaszki równa się długości kufy. Górne osie podłużne czaszki i kufy są rozbieżne, tzn. jeśli przedłużymy górną linię kufy, ta ostatnia musi wychodzić przed guzem potylicznym, najlepiej w połowie długości czaszki.

Czaszka: Widziana z profilu czaszka ma kształt bardzo otwartego łuku. Widziany z góry tworzy podłużnie wydłużoną elipsę. Szerokość czaszki mierzona na poziomie łuków jarzmowych nie powinna przekraczać połowy długości głowy. Wyczuwalne wybrzuszenie czoła i łuków nadoczodołowych. Przedni rowek jest widoczny i kończy się w połowie długości czaszki. Grzebień międzyparietkowy jest krótki i niezbyt wydatny. Wyraźny guz potyliczny.

Stop: niewyraźny.

Okolice pyska

Nos: obszerny, z dużymi, dobrze rozwartymi nozdrzami, lekko wystający ponad wargi, z którymi tworzy kąt. Umaszczenie jest mniej lub bardziej różowe – w zależności od umaszczenia do cielistego lub brązowego.

Kufa: Lekko wysklepiona lub prosta. Jego długość jest równa połowie długości głowy, a głębokość to 4/5 jej długości. Widziane z przodu, boczne boki kufy lekko się zbiegają, pozostawiając kufę o dobrej szerokości. Podbródek nie jest zbyt widoczny.

Wargi: Górne wargi dobrze rozwinięte, cienkie i obwisłe, ale nie wiotkie, zakrywające szczękę; widziane z profilu lekko nachodzą na dolną szczękę. Widziane z przodu tworzą odwrócone „V” poniżej nosa. Kąciki ust muszą być zaznaczone bez opadania.

Szczęka / zęby: łuki zębowe dobrze dopasowane, z zębami prostopadłymi do szczęki. Zgryz nożycowy. Dopuszczalny jest również zgryz cęgowy.

Policzki: suche.

Oczy: Pół-boczne, o miękkim i uległym wyrazie, ani głęboko osadzone, ani wyłupiaste. Oczy dość duże, powieki owalne i ściśle przylegające (bez entropium lub ektropium). Tęczówka jest mniej lub bardziej ciemnej ochry lub brązu, w zależności od umaszczenia.

Uszy: Długie, powinny sięgać czubka nosa, ale nie powinny być rozciągnięte. Ich szerokość jest co najmniej równa połowie ich długości. Nieznacznie podniesione. Podstawa raczej wąska, osadzona przeważnie do tyłu na poziomie łuków jarzmowych. Mile widziane giętkie ucho z przednią obwódką dobrze skierowaną do wewnątrz i bardzo blisko policzka. Końcówki są lekko zaokrąglone.

Tułów

Linia górna: Linia górna ma dwie linie- jedną, prawie prostą, nachyloną od kłębu do 11. kręgu grzbietowego oraz druga- lekko wysklepiona, łącząca się z linią zadu.

Kłąb: dobrze zaznaczony, z dobrze oddzielonymi końcami łopatek.

Lędźwie: szerokie, umięśnione, krótkie i lekko wypukłe.

Zad: Długi (około 1/3 wysokości w kłębie), szeroki i dobrze umięśniony. Idealne kątowanie miednicy (kąt utworzony przez obręcz miednicy z poziomą linią) wynosi 30 °.

Klatka piersiowa: szeroka, głęboka i głęboko sięgająca do łokci, nie tworzy stępki, z dobrze wysklepionymi żebrami, szczególnie w dolnej części.

Linia dolna i brzuch: dolny profil prawie poziomy wzdłuż klatki piersiowej, lekko wznoszący się na brzuchu.

Ogon: Gruby u nasady, prosty, z lekką tendencją do zwężania się; krótkie włosy. Kiedy pies jest w akcji, a zwłaszcza podczas wykonywania zadania, jest noszony poziomo lub prawie poziomo. Naturalny ogon nie powinien rozciągać się.

Umaszczenie

Białe. Białe z plamami różnej wielkości w kolorze pomarańczowym lub mniej lub bardziej ciemno bursztynowym. Białe z mniej lub bardziej dużymi łatami kasztanowymi. Białe nakrapiane z bladopomarańczowym, czyli pomarańczowym dereszem. Białe nakrapiane z kasztanem, czyli dereszem kasztanowym. W tej ostatniej kombinacji ceniony jest metaliczny połysk i preferowany jest ciepły odcień brązu.

Preferowana jest symetryczna maska, ale jej brak jest tolerowany.

Defekty

Każde odstępstwo od powyższych punktów powinno być uważane za wadę, a powaga, z jaką należy traktować błąd, powinna być dokładnie proporcjonalna do jego stopnia i wpływu na zdrowie i dobrostan psa oraz na jego zdolność do wykonywania tradycyjnej pracy.

WSZELKIE WADY: 

Wyraźny przodozgryz. Nadmierna ilość skóry powodująca przesadne podgardle lub niepodzielone podgardle i zbyt wiele zmarszczek na głowie. Wielkość 2 cm powyżej lub poniżej standardowej wysokości w kłębie.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

Psy agresywne lub zbyt nieśmiałe. Każdy pies przejawiający fizyczne lub behawioralne nieprawidłowości powinien zostać zdyskwalifikowany. Dużą wadą jest również rozszczepiony nos, zbieżność osi czaszkowo-twarzowych lub tyłozgryz. Umaszczenie czarno-biało-czarne, trójkolorowe, płowe, orzechowe, jednobarwne i podpalane. Brak pigmentacji (albinizm). Pigmentacja skóry i wyrostków ze śladami czerni. Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, całkowicie umieszczone w mosznie. Do hodowli powinny być używane wyłącznie funkcjonalnie i klinicznie zdrowe psy, o budowie typowej dla rasy.

Więcej informacji wkrótce

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close